História NHL dresov

Si fanúšik NHL? Prečítaj si akým vývojom prešli NHL dresy od úplnych začiatkov až po súčasnosť.

Dresy NHL sa s najslávnejšou hokejovou súťažou spájajú už od jej prvej sezóny 1917/18. Prirodzene, hráčov jedného mužstva bolo treba od súpera odlíšiť. Vtedy v lige hrali iba:
- Montreal Canadiens
- Toronto Arenas
- Ottawa Senators
- Montreal Wanderers.

Ich dresy sa však od tých dnešných zásadne líšili. V podstate to neboli dresy vo význame a podobe, v akej ich poznáme v súčasnosti. Vo svojej podstate to boli svetre. Áno, také, aké dnes nosíme, keď sa vonku ochladí a v USA alebo Kanade sa aj preto môžete dodnes stretnúť s výrazom pre dres ako „Sweater“. Dresy Canadiens aj Toronta boli dizajnovo podobné tým, ktoré nosia dnes. Wanderers si za svoju farbu vybrali bielu, Ottawa zas hrávala v čierno-bielo-červených uniformách. To bolo všetko. Celá liga obsahovala iba štyri dresy a nič ako „vonkajšie“ svetre neexistovalo.

NHL dresy Montreal Canadiens, Toronto Arenas, Ottawa Sentars, Montreal Wanderers

Prvé NHL dresy (svetre)

Načo by im aj boli – farby boli dostatočne kontrastné nato, aby sa dali na ľade odlíšiť fanúšikmi, trénermi aj samotnými aktérmi stretnutia. Problém nastal v roku 1920.

Bernie Morris, Seattle Metropolitans

Netýkal sa úplne priamo NHL, no Ottawa Senators (ktorá, mimochodom, nemá s dnešnými Sens okrem názvu nič spoločné), bola jeho priamym účastníkom. Išlo o finále Stanley Cupu 1920. Vtedy ho hral víťaz NHL proti víťazovi inej súťaže. V onej sezóne sa Senators stretli s klubom Seattle Metropolitans z ligy PCHA. Tí mali rovnaké dresy ako Ottawa, ktorá sa napokon musela zmieriť s tým, že si oblečie biele dresy. A problém bol vyriešený.

Niečo takéto však samotná NHL nemusela riešiť ešte nasledujúcich jedenásť rokov. V roku 1931 sa súťaž rozšírila o Toronto Maple Leafs, ktoré prišlo s modrými dresmi, ktoré už ale boli obsadené. Pre zápasy proti New Yorku Rangers si tak dali vyrobiť aj biele verzie. O rok neskôr liga odsúhlasila zmenu názvu tímu Detroit Falcons na Detroit Red Wings. Organizácia však neostala len pri zmene mena. Zmenila aj logo a dresy na zhruba rovnakú podobu, v akej ich poznáme dnes. Červenou farbou sa už ale pýšil Montreal Canadiens a klub z Motor City na to skrátka nemyslel.

Preto keď prišlo na prvé vzájomné zápolenie týchto dvoch celkov v onom ročníku na ľade Montrealu, donútili Red Wings dať si biele pásky na dres. Vyzeralo to trochu hlúpo, no do hokeja to vnieslo debaty o potrebe druhej sady dresov.

Tradičné tímy sa svojich farieb vzdať nechceli. V roku 1934/35 mala liga deväť účastníkov, ale vytvoreniu dresu na duely vonku sa podvolili iba Detroit, Toronto a New York Americans. Poriadnu zmenu priniesli až štyridsiate roky. Ročník 1940/41 bol prvým, keď NHL dresy pre zápasy vonku mala nadpolovičná väčšina tímov. Fungovali tak všetci, až na dva newyorské celky. Rangers boli iba modrí, Americans zas bieli.

New York Americans dresOriginálny dres (sveter) New York Americans vystavený v hokejovej sieni slávy v Toronte

Obdobie The Original Six

original six logaŠtyridsiate roky, to bol nástup éry The Original Six. Slávna šestka, teda Canadiens, Maple Leafs, Blackhawks, Bruins, Rangers a Red Wings zriedkakedy menila design svojich dresov. Každý mal zaužívané, ktorí sú bieli, modrí a ktorí zas červení. Rangers si na celé tieto roky uchmatli právo nosiť iba modré. Vonkajší dres pre nich neexistoval a aj keď prišli trebárs do Toronta, museli si Maple Leafs obliecť bielu sadu.

Očakávaná zmena v pravidlách prišla až v sezóne 1951/52. New York Rangers sa prvýkrát odeli do bieleho. Každý zo šiestich klubov mal v zálohe dres druhej farby. Čiastočne za to mohli i čiernobiele televízory. NHL pre fanúšikov pri televíznych obrazovkách potrebovala kontrastné farby. Pre Newyorčanov to bola novinka, no páčila sa im natoľko, že ich dresy z päťdesiatych rokov sú takmer na nerozoznanie od tých dnešných.

Sezóna na prelome rokov 1955 a 1956 znamenala veľké zmeny. NHL prijala pravidlo, že farebné dresy bude tím nosiť doma a biele vonku (toto pravidlo sa zrušilo v roku 1970 a obnovilo v roku 2003). Okrem toho liga zmenila aj dresy rozhodcov. Dovtedy to boli biele či oranžové svetre, ktoré však neraz zmiatli hráčov mužstva v bielom drese. NHL preto zo „sudích“ spravila „zebry“ a na dresy im našila vertikálne čierno-biele pruhy. Prvýkrát boli použité v stretnutí Montrealu Canadiens a Toronta Maple Leafs. Habs vyhrali 5:2. Ak by ste však očakávali koniec zmien, ste na omyle. Presne v tomto ročníku sa totiž na svetlo sveta dostal dnes veľmi známy fenomén tretích NHL dresov. Predstavili ich Boston Bruins. V zásobe tak mali žlté, čierne i biele dresy, čo sú farby, v ktorých sa predstavujú i dnes

1957 Boston Bruins Larry Regan

Larry Regan, 1957 Boston Bruins

NHL dresy, v ktorých nastupovali členovia Original 6, sú dnes priam legendárne. Stan Mikita, Maurice Richard, Gordie Howe a ďalšie legendy v nich roky brázdili ľady NHL a mnohé z nich majú takú silnú tradíciu, že pretrváva dodnes. Mať originál takého NHL dresu doma? To je snáď nemožné. Teda, ak nebývate v hokejovom múzeu.

1950 Maurice Richard dres

1960 Detroit Red Wings Gordie Howe dres

1960 Gordie Howe dres

1960 Chicago Blackhawks Stan Mikita dres

1960 Stan Mikita dres

Obdobie rokov 1960-1990

S tým, ako sa hokej stával populárnym a ukazoval svoj potenciál, ale bolo vskutku ľahké predpovedať, že liga neostane len pri šiestich kluboch. Prišiel rok 1967, čo je jeden z najdôležitejších v histórii NHL. Pri príležitosti jej päťdesiatych narodenín liga expandovala do ďalších kútov Severnej Ameriky. Pripojili sa Los Angeles Kings, Oakland Seals, Philadelphia Flyers, Pittsburgh Penguins, St. Louis Blues a Minnesota North Stars. Kým do toho dátumu sa nosila biela, modrá, červená, čierna či zlatá, teda veľmi tradičné farby, potom prišli nováčikovia so zmenami. Zo zoznamu voľných farieb sa tak vyškrtli fialová, zelená či oranžová.

Novátormi v hokejovej móde sa snažili byť Seals. V roku 1970 ich kúpil obchodník Charlie O. Finley a zmenil názov organizácie na California Golden Seals. K dominantnej zelenej pridal zlatú, no to nebolo všetko. Jeho hráči dostali príkaz nosiť biele korčule, vďaka ktorým vyzerali viac ako krasokorčuliari. Počet ich výhier v tej sezóne značil, že za nich krasokorčuliari možno aj naozaj hrali...

Doteraz sme sa bavili o ére NHL dresov, v ktorej nebolo bežné mať meno. Hráči mali skrátka pridelené čísla a ak ste neboli práve veľkými znalcami, určite ste na prvý pohľad nevedeli, kto má aké meno. Zmenu, ktorá pretrváva dodnes, NHL urobila v sezóne 1977/78, keď kluby dostali pokyn, že na dresoch sa okrem čísel musia objaviť i mená. Súhlasili s tým všetci až na jednu výnimku. Tou bol Harold Ballard, majiteľ Toronta Maple Leafs. Nepáčilo sa mu to a nechcel to akceptovať. Vzdal sa, až keď mu liga pohrozila vysokými pokutami, nebol to však koniec ságy.

California Golden Seals biele korcule

1970 California Golden Seals

Na začiatku sezóny prišli Leafs v modrých dresoch. Pri číslach nechýbali ani mená, lenže... boli modrej farby. Hneď na ďalší deň funkcionári NHL zakročili a pravidlo prepísali. Odvtedy sa v ňom píše, že „farby čísiel musia byť v opačnej farbe ako dres.“

Obdobie rokov 1990-2000

V nasledujúcich rokoch sa akosi zabudlo na tradície z Original Six. Súťaž do svojich radov prijímala nové a nové kluby a tie niekedy skrátka prichádzali so šialenými a extravagantnými nápadmi. Nedá sa pritom nespomenúť lietajúceho káčera Anaheimu, rybára z Islanders či dresy Predators omastené horčicou. V roku 1995, NHL spustila tzv. program tretích NHL dresov a kluby s radosťou využili možnosť experimentovať. Každý tím mal zmluvu na výrobu dresov s inou značkou, hoci v niektorých rokoch sa stalo, že buď všetky alebo väčšina tímov mali zmluvy s rovnakou značkou. Firmy ako Koho, CCM, Nike, Starter a Pro Player to dokonale využili a predbehovali sa v cenách i kvalitách svojich produktov. Z výroby a predaja NHL dresov sa stáva veľký biznis. 

Pro Player Anaheim Ducks Kariya dres

Pro Player Anaheim Ducks dres

Starter New York Islanders dres

Starter New York Islanders dres

Nike Philadelphia Flyers dres

Nike Philadelphia Flyers dres

Obdobie rokov 2000-2017

Adidas Authentic dres fight strap

Adidas dres "fight strap"

Moderné NHL dresy majú viacmenej jednotný dizajn, kedy na prednej strane dresu je logo teamu, na ramenách je sekundárne logo timu. Nutnosťou je tiež číslo a meno hráča na zadnej strane dresu, ktoré musí byť v kontrastnej farbe k dresu. Čísla na rukávoch nie sú podľa regulí NHL nutné, ale používajú ich všetky tímy. Hráčske NHL dresy musia byť tiež vybavené tzv. "fight strap" - je to kúsok látky prišitý na zadnej vnútornej strane dresu, ktorý musí byť počas zápasu upnutý o hráčske nohavice. Ako už samotný názov "fight strap" napovedá, účelom je, aby sa pri bitke znemožnilo pretiahnutie dresu cez hlavu hráča.

Od sezóny 2000/2001 vedenie NHL podpísalo prvý krát exkluzívnu zmluvu na výrobu NHL dresov so spoločnosťou The Hockey Company, pod ktorú patrili značky KOHO, CCM a JOFA. Tmavé a tretie verzie dresov boli pod značkou KOHO a biele verzie dresov pod značkou CCM. Firma The Hockey Company začala tiež umiestňovať logá výrobcov na zadnú stranu dresov v oblasti krku. Do vtedy boli logá výrobcov umiestnené na zadnej spodnej strane dresov.
Pod tento konrakt s NHL spadali aj dresy rozhodcov, ktoré boli až do sezóny 2005/2006 pod značkou JOFA a potom pod značkou CCM.
       

Koho Buffalo Sabres dres

KOHO Buffalo Sabres dres

CCM Columbus Blue Jackets dres

CCM Columbus dres

JOFA rozhodca NHL dres

JOFA rozhodca NHL dres

V roku 2004 kúpila firmu The Hockey Company spoločnosť Reebok. V nasledujúcej sezóne tak už boli oficiálne hráčske dresy značky Reebok  (Rbk Hockey) a fan repliky dresov ostali stále značky CCM.

Od sezóny 2007/2008 už prišla desaťročná exkluzívna spolupráca so značkou Reebok. Bola predstavená nová generácia NHL dresov - Rbk Edge - ktoré boli ľahšie, lepšie absorbovali pot a cieľom bolo, aby boli hráči schopný lepšie manévrovať telom. Tieto dresy však boli aj užšie, načo sa už počas prvej sezóny hráči vo veľkom sťažovali. Preto v ďalšom roku urobil Reebok na dresoch menšie úpravy ako napríklad rozšírenie a predĺženie rukávov.

Zaujímavosťou pre fanúšíkov môže byť fakt, že hráči dostávajú nové dresy približne po 10 odohraných zápasoch. Samozrejme ak sa dres nejako poškodí skôr, dostanú ho ihneď. Reebok súčasne s dresmy Rbk Edge predstavil aj replika dresy určené pre fanúšíkov a nazval ich Rbk Premier. Vizuálne sú na prvý pohľad tieto dresy totožné s RBK Edge verziou. Rozdiely sú napríklad v dvojitom podšití lakťov a ramien alebo použití "fight strap" u RBK Edge verzií, ktoré fanúšíkovské Premier dresy nemajú. A naopak, Premier verzie majú navyše na ľavej prednej strane v dolnej časti našitý štítok, ktorý obsahuje logo Reebok, Logo NHL a veľkosť dresu.

Rbk Edge Colorado Avalanche dres

Rbk Edge Colorado Avalanche dres

Reebok Premier Pittsburgh Penguins dres

Reebok Premier Pittsburgh dres

Obdobie od roku 2017 do súčasnoti

Od sezóny 2017/2018 vyrába autentické zápasové NHL dresy spoločnosť Adidas pod názvom Adidas ADIZERO Authentic. NHL deklaruje, že nové dresy sú ľahšie, lepšie chladia a sú pevnejšie. Vzhľadom na túto zmenu výrobcu, neexistovali v prvej sezóne 2017/2018 tretie sady dresov. V nasledujúcej sezóne boli predstavené aj tretie sady a teamy si dokonca mohli vybrať aj historickú "Heritage" verziu dresov.

V rovnakom období od sezóny 2017/2018 došlo aj k zmene výrobcu pre fanúšikovské replika NHL dresy, na ktoré získala licenciu spoločnost Fanatics a nazvala ich Fanatics Breakaway dresy. Tie sú dizajnované a šité po prvý krát v histórii vyslovene pre pohodlie fanúšikov, aby sa v nich cítili komfortne, čomu sú prispôsobené zvolené strihy ako aj materiál.

Adidas Authentic New York Islanders dres

Adidas Authentic New York Islanders dres

FanaticsBreakawayTampaBayLightningDres

Fanatics Breakaway Tampa dres

Od roku 2020 je tak NHL jedinou z pomedzi štyroch najväčších amerikých profesionálnych líg (NFL, NBA, MLB, NHL), ktorá nemá kontrakt na výrobu dresov so spoločnosťou Nike. Aj keď v minulosti už boli NHL dresy vyrábané aj spoločnosťou Nike, napr. dresy Edmonton Oilers počas éry Wayne Gretzky.

Rebríčky predajnosti tímových dresov už dlhé roky vyhrávajú dresy Chicaga Blackhawks (a to dokonca aj tie, v ktorých sú zakomponované aj iné športy). Čo sa týka hráčskych NHL dresov, tam je poradie už iné, obmieňa sa každý rok a závisí od momentálnej formy toho-ktorého hráča, prípadne ak vystrelí nová mladá hviezda, môže prekonať aj dlhoročné legendy NHL, ako sa to naposledy podarilo v sezóne 2018/2019 hráčovi Toronto Maple Leafs Austonovi Mathhews-ovi.

Najpredavanejsie NHL dresy 2018/2019Najpredávanejšie NHL dresy v sezóne 2018/2019

Venovať sa každému dresu od osemdesiatych rokov by zabralo niekoľko dlhých strán, keďže sa počet klubov rapídne zvyšoval. V sezóne 2019/2020 je v NHL už 31 klubov a najbližšie pribudne aj 32. tím NHL Seattle Kraken. 

SeattleKrakenDomaciDres

Seattle Kraken domáci dres

SeattleKrakenDresBiely

Seattle Kraken biely dres

Prirodzene je pre každého fanúšika dresom číslo jeden ten, ktorý reprezentuje jeho obľúbený klub. Aj mimo toho ale NHL v súčasnosti disponuje úchvatnou zbierkou dresov, ktoré v sebe každoročne nesú veľkú záruku profesionality a kvalitného dizajnu.
Všetky z nich si, samozrejme, môžete zakúpiť aj v našom NHL shope FansMania. Preto túto možnosť určite neopomeňte a prejdite sa hokejovým štadiónom napríklad aj v NHL drese s vlastným menom a číslom, ktorý si môžete u nás tiež zakúpiť.


Súvisiace produkty

Authentic Rbk Edge Dresy

Rbk Premier Replica dresy